לבן על לבן

נורבגיה

‏Fannaråkhytta זה היה שם הבקתה אליה עלינו. אני יכול להלאות אתכם בפרטים עScreen shot 2016-07-10 at 11.36.16 AMל גובה מיקום ופרטים נוספים, אבל בשביל לפתוח ספר אתם לא צריכים אותי. ובכל זאת פטור בלא כלום אי אפשר ולכן אומר שהיא ממוקמת בפארק הלאומי יוטונהיימן והספר הבטיח נוף לכל הפסגות בפארק מבקתה זו.
הטיפוס על הפסגה לא היה מיוחד יותר מטיפוסים אחרים ששומעים עליהם, ההר לא גבוה במיוחד, אין לו צורה מיוחדת ומבדילה, אין סיפורי אימה על הטיפוס בו – "רק" תצפית טובה על הסביבה כאמור.
נראה לי שככה מתחילים סיפורים טובים: ללא ציפיות מיוחדות, במיוחד אם אתר מזג האויר אינו מותיר הרבה מקום לאופטימיות בנוגע לראות (שבשמו טיפסתי לשם).

"…הדרך הייתה ברורה והיה מעונן. בשלב מסוים ירד עלי קצת שלג. תהיתי מה אני עושה פה, אולי רק בשביל האגו. נעתי בין יאוש שלא אראה כלום, לבין אופטימיות זהירה שאי אפשר לדעת מה יהיה שם…"

הטיפוס, למרות שלא היה קל, היה רגיל כשמדברים על עליות. אלא שבכל שלבו האחרון צעדתי למעשה בתוך ענן, כשאפילו את קצות רגלי אינני רואה. כל אחד מכיר את ההרגשה כשהולכים בחושך מוחלט ואמיתי, בעלטה, עת אתה מחפש משהו להיאחז בו, להתייחס אליו, לקבל הוכחה לקיום הגוף שלך אותו אינך רואה. הליכה אפלתית כזאת הייתה לי שם – בשינוי מהותי אחד: זה היה בלבן. ההרגשה קשה למיקוד ולהבחנה: קצת כמו מימד אחר, קצת כמו הדימויים שראינו בטלוויזיה ובסרטים על הליכה בשמיים.
ככה הלכתי בתוך הלבן הגדול והמוחשי הזה, לבן סמיך ועוטף, כובדו מצטרף לכובד העלייה.IMG_2018 איבדתי את תחושת הזמן, שגם כך לא חזקה אצלי. בשלב מסוים התחלתי לראות עקבות בשלג. הרמתי את הראש ומתוך החושך הלבן התגלה לי גוש יותר כהה, אמורפי. לאט לאט, עם כל צעד נוספו פרטים ומין האין נוצרה בקתה. גם עכשיו כשאני כותב על זה אני חש בשריד מן התחושה שהרגשתי שם, התרגשות עזה, המורגשת קצת למטה מבית החזה, גורמת לקצת קוצר נשימה וחנק קל בגרון, לנוכח הגילוי. אני מנסה לדמות את זה למשהו, והכי קרוב זה fade in  של תמונה מלבן מוחלט לתמונה ברורה (כמו בסוף סצנה בסדרה "עמוק באדמה" – רק הפוך).

"..כשהתקרבתי עוד קצת ראיתי צורה של בית ואח"כ כמו התגלות ראיתי צורה של דלת וחלונות."

כשאני משחזר את זיכרון החוויה הזאת עולה לי המילה "התגלות". ההתגלות הפיזית הברורה שיקפה יציאה מן האין אל הקיים גם במובן הנפשי, הלא פיזי. תחושה של התעלות רוח, גילוי מדהים ואולי מעין ישועה מן העיוורון הלבן, ממצב של העדר גוף, אל מצב בו, כמו עטלף, פתאום יש קול חוזר, יש נקודת ייחוס, ואתה רואה ויודע שהגעת ליעד.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s